Oświetlenie zewnętrzne na jesień i zimę – zadbaj o przytulny nastrój

Oświetlenie zewnętrzne na jesień i zimę – zadbaj o przytulny nastrój
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nic tak nie robi klimatu, jak światło! Balkon, taras, weranda czy ogród tonące w światełkach wyglądają pięknie. Chcesz się dowiedzieć, jak stworzyć nastrój na zewnątrz? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Czy zewnętrzne oświetlenie pełni wyłącznie praktyczną funkcję?

Na początek kilka słów o samym oświetleniu zewnętrznym. Oczywiście, że pełni ono praktyczną funkcję – oświetla drogę, bramę wjazdową, bramę garażową, alejkę prowadzącą przez ogród do domu, drzwi wejściowe, strefę wypoczynkową itp. Poprawia więc widoczność, co nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo domowników. Ale to nie wszystko.

Odpowiednio umiejscowione światła nadają wyjątkowego charakteru balkonowi, werandzie, ogrodowi i samej bryle domu. Traktujemy je wówczas jako dekoracje podkreślające walory wizualne naszej przestrzeni.

Gdzie warto zamontować światełka, by stworzyć klimat na co dzień i od święta?

W codziennym życiu oświetlenie niewątpliwie przydaje się we wspomnianych już miejscach – alejkach, przy bramach i przy drzwiach. Jeśli jednak zależy nam na stworzeniu przytulnego miejsca na przykład na balkonie, wystarczy kilka trików. Po pierwsze świetnie sprawdzą się girlandy świetlne oplecione wokół balustrady albo daszku nad balkonem. Do tego jeszcze lampiony i latarenki w różnych rozmiarach stojące na ziemi, tuż obok fotela czy kanapy.

Warto też przemyśleć oprawy oświetleniowe – kinkiety, lampy i żyrandole zewnętrzne. Wybór jest naprawdę spory i jeśli lubimy na przykład modele retro czy boho, bez problemu takie znajdziemy. W ogrodzie zaś, na tle trawnika, doskonale prezentują się świetlne kule przypominające nieco kamienie.

Pamiętajmy również, by wybierać żarówki dające subtelne światło o ciepłej barwie. Jest ono bardziej przyjazne i subtelne.

A co zimą, gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia? Doskonałe będą kurtyny świetlne, które są jednocześnie delikatne i efektowne. Robią naprawdę ogromne wrażenie. Możemy się też pokusić o ustawienie choinki ze światełek oraz… ledowych figurek. Przybierają one najróżniejsze kształty – renifera, Mikołaja, bałwanka, prezentów, dzwoneczków i wielu, wielu innych.

Jakie powinny być lampy zewnętrzne? Co musisz o nich wiedzieć?

Na koniec jeszcze kilka słów o tym, czym kierować się podczas wyboru oświetlenia zewnętrznego. Przede wszystkim kluczowe jest, by kupować wyłącznie produkty dopuszczone do użytku zewnętrznego. Są one wtedy odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, a trzeba przyznać, że te jesienią i zimą potrafią naprawdę zaskoczyć.

Najlepiej sprawdzą się:

  • lampki ledowe – są energooszczędne i bardzo trwałe. Można je kupić w dowolnych kształtach i kolorach;
  • lampki z czujnikami – czujniki zmierzchu czy ruchu są świetnym rozwiązaniem, bo wyposażone w nie lampki świecą dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujemy;
  • lampki solarne – ten rodzaj jest zdecydowanie najbardziej ekologiczny i opłacalny. Nie ma żadnych kabli. Wystarczy ustawić je w wybranym miejscu lub wbić w ziemię i czekać, aż zapalą się po zmroku. Solarne są między innymi wyżej wymienione lampki imitujące kamienie.

A Ty, na jakie oświetlenie zewnętrzne się zdecydujesz?

Zdj. główne: Robert Thiemann/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*