Narzędzia przydatne do pielęgnacji trawnika wiosną

Narzędzia przydatne do pielęgnacji trawnika wiosną
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosną nie tylko rabaty kwiatowe wymagają uwagi. Gdy tylko nadejdą cieplejsze dni, koniecznie rozpocznij wiosenną pielęgnację trawnika. Podpowiadamy, jakie narzędzia będą do tego przydatne.

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że pielęgnacja trawnika to konieczność. Odpowiednio przeprowadzona na początku wiosny pielęgnacja pobudza trawę do wzrostu i sprawi, że trawnik będzie gęstszy i lepiej zniesie ewentualną suszę. Zobacz, co musimy zrobić i jakie narzędzia będą niezbędne do tych prac.

Grabie w dłoń!

Podstawowym narzędziem do pielęgnacji trawnika są grabie. Zanim przystąpimy do bardziej zaawansowanych prac, musimy porządnie wygrabić go po zimie. Dzięki temu usuniemy z trawnika resztki rozkładających się roślin (np. starych źdźbeł trawy czy liści, które opadły jesienią i nie zostały zebrane przed zimą). Ten zabieg spowoduje, że pozbędziemy się tzw. filcu, a korzenie trawy będą mieć łatwiejszy dostęp do wody i tlenu. Taki wygrabiony trawnik lepiej przyswaja też składniki nawozów, którymi warto wzmocnić wiosną trawę.

Pamiętaj, że do wiosennego wygrabiania trawnika najlepiej jest użyć grabi wachlarzowych, które są delikatniejsze i nie uszkodzą wyrastających źdźbeł trawy. Nie zostawiaj na trawniku zebranych zanieczyszczeń, zbierz je na taczkę i wsyp do kompostownika lub do kosza na bioodpady.

Po mroźnej zimie przeprowadź wałowanie

Jeśli zima była mroźna, warto przeprowadzić wałowanie trawnika. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wierzchnia warstwa nie odstaje od reszty gleby i korzenie trawy są dociśnięte do podłoża. Uniesiona wierzchnia warstwa to wbrew pozorom częste zjawisko, które występuje po mroźnych zimach. Dlatego dobrze jest przeprowadzić zabieg wałowania (zaopatrz się w wał o wadze poniżej 90 kg), który dodatkowo zniweluje nierówności terenu.

Pamiętaj, by przed zabiegiem usunąć kretowiska, gdyż tak duża nierówność terenu nie zostanie estetycznie zniwelowana podczas wałowania.

Aerator – ręczny, spalinowy, elektryczny

Aby poprawić przepuszczalność podłoża, warto jest przeprowadzić aerację, czyli napowietrzanie. Taki zabieg spulchni glebę i poprawi jej zdolność do przyswajania wody oraz innych niezbędnych dla trawy składników. Napowietrzanie można przeprowadzić nawet za pomocą wideł ogrodowych (wbijamy je na głębokość około 8–10 cm i ruszamy nimi na boki), jednak w przypadku większych trawników, warto zaopatrzyć się w narzędzie przeznaczone do tego typu prac. W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroką ofertę aeratorów ręcznych, spalinowych i elektrycznych.

Pamiętaj, że po przeprowadzeniu zabiegu napowietrzania trawnika warto rozsypać na jego powierzchni drobny piasek i porządnie go rozgrabić. Tak zapełnione dziury w podłożu, które powstały po aeracji, wpłyną pozytywnie na strukturę gleby i poprawią drenaż.

Kosiarka, podkaszarka, kosa spalinowa, nożyce do trawy

Dobrze pielęgnowany trawnik rośnie bujnie i wymaga regularnego koszenia. Warto zaopatrzyć się w kosiarkę, której parametry są adekwatne do wielkości naszego trawnika. Nie kosisz regularnie trawnika? Podkaszarka (w przypadku małych trawników) lub kosa spalinowa (gdy masz więcej trawy) ułatwią Ci poradzenie sobie z bujnie wyrośniętą trawą. Twój trawnik ma kilka słabo dostępnych miejsc? Nożyce do trawy będą nieocenione!

A Ty, bez jakiego narzędzia nie rozpoczynasz wiosennej pielęgnacji trawnika?

Zdj. główne: congerdesign/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*