Kaktusy to często spotykane rośliny uprawiane w domach. Ich dużą zaletą są niewielkie wymagania uprawne, z tego względu stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób zapominalskich i dysponujących małą ilością czasu. Dzięki nim możesz efektownie udekorować wnętrze, co ważne ich pielęgnacja jest bardzo prosta.
Najczęściej wybieranym gatunkiem tych roślin jest opuncja charakteryzująca się swoimi kolorowymi kwiatami. Chętnie wybierany jest także gymnocalycium, czyli niewielki kaktus bez kolców i włosów, o dużych kwiatach: żółtych, czerwonych, różowych lub białych. Inną ciekawą propozycją jest odmiana hibotan, na górze zielonej łodygi znajduje się część rośliny pozbawiona chlorofilu (zielony barwnik), z tego względu występuje ona w kolorze żółtym, pomarańczowym, ciemnofioletowym bądź czerwonym. Popularną odmianą jest również mammillaria hahniana, czyli okrągły kaktus, którego cechą charakterystyczną są geste białe kolce i puszyste włoski, a także kwitnące kwiaty w kolorze różowych, które tworzą wianek na jego górze. Efektowną rośliną jest także brazylijski kaktus wielkanocny o wielu kolorowych kwiatach.
Kaktusy są proste w pielęgnacji i nie wymagają żadnych specjalistycznych zabiegów. Aby jednak uprawiać je z powodzeniem, musisz im zapewnić podstawowe warunki do prawidłowego wzrostu.
Podłoże do uprawy kaktusów musi być przepuszczalne, przewiewne, z dużą ilością próchnicy. Odczyn pH ziemi dla tych roślin powinien wynosić 5,5-6,0 w przypadku innych parametrów, rośliny te mogą źle rosnąć. Możesz zakupić gotową ziemię do uprawy sukulentów lub też samodzielnie przygotować odpowiednie podłoże. Powinna się składać z uniwersalnej ziemi 30%, gruboziarnistego piasku 20%, torfu ogrodniczego 30% oraz z komponentu rozluźniającego podłoże 20%. Takim komponentem może być gruby żwir, perlit czy kruszywo ceglane. Ziemię do kaktusów powinno się wymieniać co ok. 2-3 lata, gdyż po tym czasie mogą gorzej rosnąć.
Kaktusy kochają słońce, z tego względu powinny być ustawione na parapecie południowym albo południowo-zachodnim. W okresie letnim możesz je wystawić na balkon czy taras, przyzwyczajając je stopniowo do pełnego słońca. Jeśli roślinom nie zapewni się wystarczającej ilości światła słonecznego, wówczas zaczną żółknąć.
Rośliny te nie wymagają częstego podlewania, nawet latem. Należy je podlać dopiero kiedy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Unikaj nadmiernego wysychania podłoża. Roślinę należy podlewać rzadko, lecz obficie. Częste podlewanie spowoduje gnicie korzeni. Jesień oraz zima jest dla roślin czasem odpoczynku, wtedy trzeba ograniczyć nawadnianie i zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu. Kaktusy pustynne podlewa się w tym okresie tylko raz na miesiąc. Kaktusy tropikalne wymagają spryskiwania wodą, gdyż naturalnie występują w wilgotnym klimacie.
Z nawożeniem kaktusów bądź bardzo ostrożnym, gdyż w warunkach pustynnych, nie mają one dostępu do bogatej ilości składników. Nadmierne nawożenie może wpłynąć na nie niekorzystnie. W okresie wzrostu wystarczy raz w miesiącu zastosować nawóz płynny. W przypadku roślin stojących latem na zewnątrz i zimujących w niskich temperaturach nie ma potrzebny korzystania z nawozów. Jednie rośliny znajdujące się w pomieszczeniu zimą, powinny mieć zmniejszony udział azotu.
Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie tej czynności dopiero wtedy, kiedy korzenie rośliny zaczynają nie mieścić się w pojemniku. Doniczki na kaktusy muszą posiadać otwory, dzięki którym nadmiar wody będzie dobrze odprowadzany i nie zaszkodzi roślinie. Polecane są zwłaszcza pojemniki z materiałów nieporowatych, czyli tworzywo szklano-ceramiczne czy terakota. Przez wzgląd na ich budowę, pomagają zatrzymać wodę w ziemi i zminimalizować ryzyko nadmiernego nawodnienia rośliny. Pamiętaj, że nadmierne podlewanie przyczynia się do wypłukiwania z gleby ważnych składników odżywczych, oraz zmienia jej odczyn na zasadowy, który nie jest dobry dla kaktusów.
Chcąc przesadzić kaktusa, zastosuj ziemię dedykowaną tym roślinom. Możesz ją dodatkowo wymieszać ze żwirem i gruboziarnistym piaskiem, w ten sposób stanie się lepiej przepuszczalna. Dobrze, jeśli przesadzanie wykonasz wczesną wiosną, czyli jeszcze przed rozpoczęciem się okresu wegetacyjnego. Zanim do tego przystąpisz podlej kaktusa i odczekaj, aż woda wsiąknie w ziemię. Zabezpiecz swoje dłonie, aby nie pokłóć się o kolce, po czym oczyść korzenie rośliny ze starej ziemi. Wsyp niewielką ilość ziemi do doniczki i włóż roślinę, następnie przysyp korzenie ziemią i ją delikatnie ubij. Kiedy skończysz przesadzanie, przez parę dni nie podlewaj kaktusa, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni uszkodzonych w trakcie przesadzania.
Według hodowców kaktusów nie ma konieczności ich przycinania, aczkolwiek można tego dokonać w celu pozyskania odnogi na nową roślinę. Najpierw wybierz pęd, po czym odetnij go sekatorem. Pamiętaj o założeniu grubych rękawic. Cięcie musisz zrobić tuż przy nasadzie odnogi. Po odcięciu poczekaj parę dni, aby miejsce cięcia stwardniało, dopiero wtedy zasadź pęd w donicy wypełnionej ziemią dla kaktusów.
Fot. Ingmar/Unsplash