Jak hodować monsterę? Wszystko o pielęgnacji

Jak hodować monsterę? Wszystko o pielęgnacji
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach szczególną popularnością zaczęła się cieszyć monstera. To wyjątkowe pnącze domowe może stać się pięknym dodatkiem do biura. Nie zmienia to faktu, że monstera wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Więcej o monsterze dziurawej!

Monstera dziurawa jest rośliną długowieczną, która osiąga ponad 200 cm długości. Do rodzaju monstera zaliczyć można ponad 30 gatunków roślin wchodzących w skład rodziny obrazkowatych – araceae. Choć monstera dziurawa w warunkach naturalnych znana jest z niezwykle chwytliwych korzeni powietrznych, w warunkach domowych niezbędne jest przygotowanie dla niej silnych podpór.

Jak szybko rośnie monstera?

Co charakteryzuje monsterę? Jest ona rośliną o powolnym wzroście. Tworzy zaledwie 1–2 liście w ciągu roku. Młode liście mają charakterystyczny, sercowaty kształt. Wtedy też pozbawione są dziur, które pojawiają się z czasem. Liście stają się nie tylko powcinane i dziurkowane, ale i charakterystycznie skórzaste. Wtedy mogą mieć nawet 60 cm średnicy, a kwiaty przybierają kształt kolby. Ten widok trudno jest jednak uświadczyć w warunkach domowych.

Jaką monsterę znajdziemy w sklepie?

Do hodowli w warunkach domowych przygotowywane są rośliny sprzedawane, kiedy mają ok. 50 cm wzrostu. Kiedy dokonujemy zakupu monstery, koniecznie musimy obejrzeć roślinę, aby miała nieuszkodzone liście. Wszelkie obrażenia liści poznamy po brązowych brzegach dziur. Jeśli mają taki kolor, liść jest uszkodzony, a dziura nie ma naturalnego źródła.

W jakim towarzystwie sprawdzi się monstera?

Często zastanawiamy się, w jakich kompozycjach sprawdzą się młode monstery oraz dojrzałe okazy. Mniejsze monstery, czyli rośliny jeszcze młode, warto umieścić w okolicy roślin mających ozdobne liście. Zapewni to nam odpowiednią kompozycję wizualną. Pamiętać powinniśmy jednak o tym, że monstera ostatecznie osiąga niesamowicie duże rozmiary. W związku z tym starsze egzemplarze wymagają wzrostu w samotności. Jeśli odpowiednio zastosujemy się do wymagań monstery oraz będziemy ją prawidłowo pielęgnować, będzie mogła osiągnąć wysokość nawet ponad 2 m.

Wymagania monstery

Monstera dziurawa jest niezwykle często wybierana do biur i mieszkań właśnie dlatego, że posiada wysoką tolerancję na odmienne warunki. Wciąż jednak nie lubi określonych okoliczności, warto więc to uwzględnić przy wybieraniu lokalizacji dla monstery. Jakie to są warunki?

  • Nasłonecznienie – monstera nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia i najlepiej rośnie, jeśli postawi się ją około 2–3 m od okna. Zbyt wiele słońca może spowodować przypalenie liści. Ten stan poznamy po pojawieniu się żółtych plam z dziurkami. Jednocześnie jest to roślina, która nie może być całkowicie pozbawiona dostępu do światła. Jeśli będzie miała za mało słońca, monstera pozostanie mała, a nawet zwiędnie.
  • Temperatura – optymalną temperaturą dla monstery są 24 stopnie Celsjusza latem. Wskazane jest, aby temperatura nie spadła do 13 zimą, gdyż niska temperatura może spowodować ciemne plamy na liściach. Warto dopilnować, aby dominowały warunki temperatury pokojowej.
  • Przeciągi – zdecydowanie należy unikać wystawiania monstery na przeciągi. Okolice uchylanego okna nie będą więc najlepszym miejscem do postawienia tej rośliny.

>> Zobacz też: Jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych?

Jak pielęgnować monsterę?

Podstawą pielęgnowania jest odpowiednie podlewanie. Monstera lubi przebywać w wysokiej wilgotności powietrza, więc optymalne będzie regularne zraszanie wodą do 2 razy w tygodniu, należy ją także odsunąć od źródeł ciepła. Unikać trzeba nadmiernego przelewania rośliny. Latem wystarczające będzie nawet podlanie monstery raz na tydzień. Najlepszym podłożem dla monstery jest podłoże torfowe. Warto ją nawozić nawozem do roślin zielonych od początku wiosny aż do jesieni. Nawożenie należy stosować mniej więcej co 2–3 tygodnie.

Monstera zdecydowanie nie lubi pozostawać w jednym miejscu. Warto więc przesadzać ją co roku na wiosnę. Jeśli wiek i rozmiar rośliny już na to nie pozwalają, koniecznie należy wymieniać przynajmniej górną warstwę jej podłoża. Choć monstera nie wymaga cięcia, przy bardzo dużych rozmiarach możemy odciąć jej część wierzchołkową i ją ukorzenić. Proces ten najlepiej przeprowadzić na wiosnę, a samo ukorzenienie się powinno przebiegać w wodzie lub w specjalnym podłożu do ukorzeniania.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*