Drobne narzędzia ogrodowe, które musisz mieć!

Drobne narzędzia ogrodowe, które musisz mieć!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drobne narzędzia ogrodowe to absolutne must-have, które powinniśmy mieć pod ręką. Ułatwią nam rozwiązanie wielu nieoczekiwanych, ale łatwych do usunięcia problemów. Opowiadamy o najważniejszych spośród nich. 

W jakie narzędzia warto się zaopatrzyć?

Całoroczna praca w ogrodzie wymaga posiadania kompletu drobnych narzędzi ogrodowych, które mogą nam się przydać przy rozmaitych okazjach. Nie zawsze przecież do wykonania drobnej przydomowej kosmetyki konieczne jest zastosowanie pełnej gamy środków. Nie należy zapominać przede wszystkim o walce z chwastami, która trwa przez cały sezon nawet wówczas, gdy teren pod nasadzenia został odpowiednio przygotowany. Przydadzą się więc przede wszystkim:

  • niewielki szpadel typu ‘’saperka’’ – niezbędna przy kopaniu niewielkich rabatek, ale również przy nasadzeniach i wówczas, gdy mamy do wykonania niewielką pracę ziemną; ważna jest zarówno wytrzymała metalowa łyżka, jak i odpowiednio poręczny trzonek,
  • małe grabie – do grabienia liści, ale też wyrównywania przekopanych części ogrodu,
  • miniaturowa motyka – pomaga przede wszystkim przy pieleniu grządek, ale sprawdzi się również w innych pracach ogrodowych,
  • pikownik – ułatwiający sprawnie przeprowadzać nasadzenia,
  • sekator – do niewielkich gałęzi,
  • spulchniacz gleby tzw. ‘’pazurki’’ – pozwalają przygotować glebę w taki sposób, aby rośliny miały lepszy dostęp do wody i składników odżywczych,
  • konewka – może być metalowa lub plastikowa,
  • wąska łopatka ogrodowa – przydatna przy sadzeniu roślin do gleby.

Taki komplet narzędzi można stworzyć samemu lub zakupić w zestawie zarówno w supermarkecie, jak i w sklepie internetowym. Warto zauważyć, że producenci często oferują produkty łączące cechy poszczególnych narzędzi np. motyki z grabiami lub spulchniaczem. Dzięki tak skompletowanemu zestawowi nie tylko uda nam się przeprowadzić doraźne prace w ogrodzie, stworzyć niewielką rabatkę lub posadzić roślinę, lecz także możemy je stosunkowo szybko zapakować i przewieźć w inne miejsce, choćby na działkę. Zachęcająca bywa również cena – komplet takich przyrządów w przeciętnym standardzie kupimy nawet za kwotę nieprzekraczającą stu złotych. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że jakość narzędzi będzie wysoka – pokuśmy się o wydanie nieco większej ilości pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając drobne narzędzia ogrodowe, trzeba pomyśleć o ich ergonomii – przedmioty te powinny zajmować możliwie mało miejsca. Ich cechą musi być również takie wyprofilowanie kształtów, aby sprzyjały wykonywanej pracy i były poręczne.

Warto również zadbać o to, aby sposób wykonania był solidny – dobrze, by narzędzia były mocne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Elementy metalowe np. szpadla nie tylko powinny być odpowiednio ostre i dobrze wbijać się w ziemię, ale i pokryte odpowiednią warstwą farby antykorozyjnej. Bez tego żywotność produktu będzie bardzo ograniczona.

Ręczne czy mechaniczne – które narzędzia wybrać?

Część drobnych narzędzi ogrodniczych można kupić zarówno w wersji ręcznej, jak i w droższej i bardziej skomplikowanej mechanicznej. Do ogrodu o niewielkiej powierzchni zdecydowanie wystarczą tradycyjne przyrządy. Rzecz zmienia się dopiero wtedy, gdy pracujemy często lub mamy bardzo duży rozmiar działki.

Jak zadbać o narzędzia?

Drobne narzędzia ogrodowe wymagają stałej konserwacji – tylko dzięki niej możemy liczyć na ich wielosezonowe użytkowanie. Szczególnie ważne jest ich odpowiednie przechowywanie pomiędzy sezonami, gdy przez kilka miesięcy w zasadzie nie są używane. Trzeba przede wszystkim:

  • drobiazgowo oczyścić narzędzia z ziemi, pyłu i resztek trawy,
  • umyć je pod bieżącą wodą,
  • osuszyć,
  • można również przetrzeć je spirytusem, by ograniczyć działanie grzybów i bakterii pozostałych na powierzchni.

Przechowywanie drobnych narzędzi ogrodowych podczas zimy możemy rozpocząć od przetarcia olejem. Dobrze, aby przyrządy nie były narażone na działanie, deszczu, śniegu i wilgoci. Optymalne będzie więc zawieszenie ich na ścianie w zadaszonym miejscu.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*