Czy drewniane meble ogrodowe można zostawić zimą na zewnątrz?

Czy drewniane meble ogrodowe można zostawić zimą na zewnątrz?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przed zimą w ogrodzie trzeba wykonać wiele prac porządkowych. Warto pamiętać o krzewach, trawie, a także o meblach wypoczynkowych. Wielką popularnością cieszą się propozycje wykonane z drewna, które odznaczają się solidnością i elegancją, a do tego są synonimem dobrego gustu. Jednak jak zabezpieczyć je przed chłodem i śniegiem i czy w ogóle poleca się zostawiać meble drewniane na zewnątrz w czasie zimy?

Jak dbać o drewniane meble?

Drewno to bardzo solidny materiał, nic zatem dziwnego, że tak chętnie wybierane są meble, które są z niego zrobione. Doskonale zdają egzamin w domu, gdzie panuje stała temperatura, jednak co, jeśli również na zewnątrz, w ogrodzie czy na tarasie umieściliśmy zestaw wypoczynkowy wykonany właśnie z drewna?

Najlepiej byłoby schować wszystkie jego elementy, czyli krzesła, stolik i ławkę, do komórki, garażu lub domu, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Wówczas trzeba sprawić, aby drewno nie sparciało i nie zniszczyło się podczas dużych mrozów. Na pewno przyda nam się ochronna płachta zrobiona z nieprzemakalnego materiału. Przy jej użyciu należy dokładnie zabezpieczyć meble, aby nie przedostał się do nich śnieg i wilgoć. Nadmiar puchu można zrzucać z płachty szczotką, aby nie zalegał.

Do tego przyda się zadbanie o powierzchnię mebli. Aby wytworzyć na nich warstwę ochronną, trzeba zaimpregnować ich powierzchnię przy wykorzystaniu specjalnych preparatów. Z pewnością nie zaszkodzi także użycie lakieru. Dzięki temu do ich struktury nie będzie przenikała woda, która może sprawić, że drewno zacznie gnić od środka. Jeśli odpowiednio nie zadbasz o meble przed okresem zimowym, wiosną mogą być już nie do odratowania.

Gdzie schować drewniane meble?

Tak jak wspomnieliśmy, drewno nie przepada za mrozem, chłodem i śniegiem, dlatego w miarę możliwości trzeba je przed nim ukryć. Dlatego, zanim zdecydujesz się na taki zestaw wypoczynkowy, warto sprawdzić, czy będziesz miał gdzie go schować. Garaż czy komórka będą idealne. Ważne, aby meble nie były wystawione na bezpośrednie działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Można także zdecydować się na inny rodzaj mebli. Pamiętaj, że poza wymaganiami dotyczącymi przechowywania, meble drewniane są ciężkie, dlatego przesunięcie ich lub ułożenie jedno na drugim może okazać się po prostu niemożliwe.

Na szczęście na rynku nie brakuje rozwiązań, które bez trudu zniosą zimę, nawet tę bardzo srogą. Wspaniale sprawdza się syntetyczny rattan, zwany potocznie technorattanem. Ma on plecioną strukturę, która do złudzenia przypomina wiklinę, a do tego nie ma większych wymagań podczas pielęgnacji. Przy tym jest bardzo lekki i giętki, co sprawia, że wygodnie się na nim siedzi. Takie meble wystarczy okresowo przecierać szmatką lub polewać wodą z węża ogrodowego, aby usunąć pył. Na tym zabiegi kosmetyczne się kończą.

Pamiętaj zatem, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie, które będzie również pasowało do aranżacji Twojego ogrodu, a przy tym nie sprawiało większych trudności przy przechowywaniu.

Zdj. główne: Deborah Lehmann/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*