Podgrzewanie wody w basenie – jakie rozwiązanie wybrać?

Podgrzewanie wody w basenie – jakie rozwiązanie wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pompa ciepła, a może elektryczne grzałki lub wymiennik ciepła? To przykłady systemów, dzięki którym podgrzejesz i utrzymasz wybraną temperaturę wody. Trudno byłoby wyobrazić sobie pływanie w zimnym basenie, więc bez podgrzewania ani rusz. Sprawdź najpopularniejsze systemy!

Dlaczego trzeba podgrzewać wodę w basenie?

Basen we własnym ogródku to marzenie wielu z nas. Gdy już uda nam się je spełnić, musimy mieć świadomość, że będzie trzeba podgrzewać wodę basenową. Dlaczego?

Przede wszystkim klimat w Polsce jest zróżnicowany i bardzo dynamiczny, a dni słonecznych jest zdecydowanie za mało, by samą temperaturą powietrza utrzymać optymalną temperaturę wody. Jeśli zatem chcemy pływać i relaksować się w komfortowych warunkach, musimy zadbać o system podgrzewania wody. To szczególnie ważne po pierwszym napełnieniu basenu oraz po wymianie wody.

Pamiętajmy przy tym, że ich efektywność zwiększymy poprzez przykrywanie basenu folią bądź roletą. Wówczas ograniczymy straty ciepła. Polecamy też umiejscowić basen w nasłonecznionej części ogrodu.

Podgrzewanie wody basenowej – przykładowe rozwiązania

Skoro wiemy już, dlaczego musimy ogrzewać wodę, to teraz możemy przejść do omówienia, jak to zrobić. Do wyboru jest kilka systemów. Każdy z nich ma nieco inne parametry i nieco inaczej działa. Oto one!

Basenowa pompa ciepła

Wodę w basenie ogrzejemy przy pomocy odnawialnych źródeł energii, a dokładniej dzięki pompie ciepła. Pozwala ona nie tylko dogrzewać wodę, ale i podtrzymywać jej temperaturę. Zasada działania pompy ciepła jest dość prosta – pobiera ciepło z powietrza i po przejściu pewnych procesów oddaje je do wody.

Basenowa pompa ciepła jest najpopularniejsza i nie ma w tym nic dziwnego. Pracuje niemal bezszelestnie, nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery i każdy poradzi sobie z jej obsługą.

Elektryczne grzałki

Następnie mamy także elektryczne podgrzewacze wody, czyli po prostu przepływowe grzałki. Co ważne, w zależności od modelu mają one inne parametry, od 3 do 18 kW – dlatego tak ważne jest, by elektryk dobrał właściwą wydajność. Grzałki są wyposażone w termostat umożliwiający ustawienie konkretnej temperatury (zwykle do maksymalnie 45 stopni Celsjusza), jednocześnie zabezpieczając przed przegrzaniem tejże grzałki. Warto jeszcze podkreślić, że to rozwiązanie radzi sobie najszybciej.

Basenowe wymienniki ciepła

Na koniec jeszcze mamy wymienniki ciepła, które są podłączane do pieców centralnego ogrzewania. Można stosować je tak samo w niskotemperaturowych systemach grzewczych, jak i wysokotemperaturowych. Ich moc waha się zazwyczaj od 40 do 120 kW. Istotne jest to, że mimo podłączenia do pieca, woda z basenu nie jest mieszana z wodą gorącą, ale wszystko jest zaprojektowane w taki sposób, by przekazywała jej swoje ciepło.

A Ty na który system się zdecydujesz, by korzystanie z basenu było znacznie przyjemniejsze? Bez względu na decyzję życzymy udanej kąpieli!

zdj. główne: Dim Hou/unplash.com

Udostępnij:
Norbert Kozłowski
Norbert Kozłowski to doświadczony autor i ekspert w dziedzinie aranżacji domów i ogródów, który od ponad 15 lat inspiruje czytelników swoimi praktycznymi poradami i kreatywnymi pomysłami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*