Pielęgnacja ogrodu jest zajęciem bardzo czasochłonnym. Jeśli nie masz czasu na pielęgnację roślin, a chciałabyś mieć piękny ogród, to wybierz kwiaty łatwe w uprawie. Połączenie mało wymagających bylin i ozdobnych krzewów sprawi, że ogród będzie piękny.
Jeżówka purpurowa jest bardzo popularną rośliną uprawianą na rabatach. Osiąga wysokość do ok. 100 cm, rośnie w kępach kwiatowych. Kwiaty mają charakterystyczną formę odwróconego koszyczka. Odmiany tego kwiatu różnią się między sobą tylko zabarwieniem kwiatostanów. Kwitnie przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków.
Jeżówka jest kwiatem wieloletnim, który nie wymaga prawie żadnej pielęgnacji. Rośnie w każdym rodzaju gleby. Najlepiej rozrasta się na glebie wilgotnej. Wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego.
Rudbekia to kolejna bardzo popularna bylina rabatowa. Kwitnie od lata od późnej jesieni. W Polsce najpopularniejszymi gatunkami są:
Rudbekia ma żółte kwiatostany. Odmiany różnią się między sobą wysokością kwiatów. Roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie, lecz wymaga stanowiska słonecznego i umiarkowanej gleby.
Serduszka okazała jest długowieczną byliną, która tworzy kępy pierzastych ozdobnych liści, z których wyrastają łodygi z dzwonkowatymi kwiatostanami. Roślina ta występuje w różnych kolorach. Kwitnie od maja do końca czerwca. Preferuje stanowisko cieniste i półcieniste, gleba musi być stale wilgotna. Roślina ta rośnie najlepiej w pobliżu zbiorników wodnych.
Dzwonek karpacki jest rośliną występującą naturalnie w Karpatach. Dorasta do maksymalnie 30 cm wysokości. Wymaga słonecznego lub delikatnie zacienionego stanowiska. Najlepiej rośnie na glebach zasadowych i umiarkowanie wilgotnych.
Szałwia omszona jest rośliną wieloletnią, która osiąga wysokość do 80 cm. Rośnie w kępach. Kwitnie w czerwcu i lipcu, wymaga stanowiska nasłonecznionego oraz gleby suchej i lekko wilgotnej.
Barwinek pospolity jest rośliną silnie trującą, lecz niewymagającą wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo szybko rozrasta się, tworząc zielony dywan z niebieskimi kwiatami. Rośnie na każdym stanowisku: słonecznym, półcienistym i zacienionym.
Rozchodnik jest rośliną niemającą żadnych wymagań. Rośnie na każdym rodzaju gleby, wymaga stanowiska słonecznego i suchego. Kwitnie w lipcu, choć są odmiany, które kwitną również późną jesienią.
Czarnuszka damasceńska należy do gatunku kwiatów jaskrowatych, dorasta maksymalnie do 50 cm. Kwitnie przez całe lato. Kwiaty w zależności od odmiany kwitną na jeden z trzech kolorów: niebieski, biały, różowy. Choć łatwa w uprawie, to nie pachnie przyjemnie.
Lilak (popularnie nazywany bzem) jest krzewem, który świetnie nadaje się do przydomowych ogródków. Szybko rozrasta się na boki. Aby tego uniknąć zaraz po przekwitnięciu kwiatów, należy podciąć gałęzie.
Bukszpan jest krzewem, który rośnie bardzo powoli – najczęściej osiąga wysokość 1 m. Roślina ta jest zielona przez cały rok. Bukszpan można dowolnie formować, dlatego może być bardzo ciekawą ozdobą każdego ogrodu.
Migdałowiec trójklapowy zwany również migdałkiem, ma formę drzewa lub krzewu (są bardziej odporne na mróz niż drzewka). Wymaga stanowiska zacisznego i słonecznego. Preferuje gleby wilgotne i żyzne.
Azalia kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Dopiero po przekwitnięciu kwiatów rozwijają się liście. Wymaga kwaśnej gleby oraz stanowiska zacisznego i półcienistego. Najmniej wymagające są odmiany, które tracą jesienią liście. Zimozielone odmiany są bardziej wymagające.
Żylistek cieszy się bardzo dużą popularnością, ponieważ jest gatunkiem mrozoodpornym oraz odpornym na brak wody. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Wymaga stanowiska słonecznego lub na półcienistego.